Choď na obsah Choď na menu
 


Samopal TZ-45

8. 8. 2008

TZ-45 bol Taliansky samopal, vyrábaný v malých množstvách. za 2 roky výroby sa ich nevyrobilo viac ako 6000 kusov. Vyrábal sa v rokoch 1944-1945.

Všetky samopaly TZ boli odovzdávané jednotkám R.S.I - Repubblica Sociale Italiana, ktoré bojovali proti partizánom behom občianskej vojny v severnom Taliansku v rokoch 1944/45. Po vojne boli samopaly odovzdané Britským a Americkým jednotkám. Tu sa ale stretla s doslovným odporom, pretože zbraň mala povesť veľmi nespoľahlivej a veľmi nekvalitnej zbrane, ktorá navyše aj zle vyzerala. Časom boli samopaly predané Barmskej armáde, kde bol dokonca ďalej vyrábaný ako BA-52.

Zbraň bola celá z plechových výliskov, s drevenou rukoväťou. Funguje na jednoduchom princípe spätného rázu, mala integrovaný kompenzátor zdvihu hlavne, výsuvnú ramennú opierku, a zbraň bola zaujímavá tým že mala 2 poistky. Jednu klasickú,  ktorou sa dala zaistiť ako natiahnutá, tak aj zbraň s vypusteným záverom, a druhú dlaňovú, ktorá bola situovaná za zásobníkovou šachtou, ktorá sa používala ako predná rukoväť.

Celkovo sa dá samopal zhodnotiť ako typické východisko z núdze. Vyrobený z výliskov, s veľmi malou kvalitou materiálu, za malú cenu.

Samopal TZ 45  
 Dĺžka 85 cm s vysunutou opierkou
 Váha  3,5 kg
 Zásobník  40 nábojov
 Kaliber  9 mm Luger

 

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.