Choď na obsah Choď na menu
 


Samopal OVP

8. 8. 2008

OVP bol samopal, vyvinutý a používaný v Taliansku.

Talianska armáda bola prvou armádou, ktorá si do výzbroje zaviedla samopal, alebo presnejšie ľahkú automatickú zbraň, ktorá strieľala pištoľovým strelivom.  Bol to Villar-Perosa, ktorý bol zavedený začiatkom roka 1917. Zbraň bola ale pomerne ťažká, mala 2 hlavne, a tak sa armáda rozhodla, že zadá konkurz nato, kto prerobí zbraň na praktickejšiu. Vyhrala továreň, kde sa Villar-perosa dovtedy vyrábal, a novovytvorená zbraň dostala názov OVP.

OVP bol jednoducho polovica pôvodnaj zbrane, vsadená do dreveného pažbenia so spúšťou, a niektorými ďalšími drobnými úpravami. Zbraň ale mala pomerne zložitý mechanizmus, ktorý trpel zádržkami, najmä keď bol aj slabo znečistený. Nebola to zbraň príliš obľúbená. Taktiež hmotnosť nebola zanedbateľná, s 25 ranovým zásobníkom samopal vážil okolo 4,5 kg. Kadencia bola 900 rán za minútu, vďaka čomu sa zásobník veľmi rýchlo vyprázdnil.

OVP si armáda adoptovala v skorých 20. rokoch, a do časov 2. svetovej vojny bol väčšinou nahradený samopalmi Beretta, ktoré boli oveľa lepšej konštrukcie. Niektoré jednotky v Západnej púšti samopaly používali ale ešte v roku 1941. Dnes sú tieto samopaly vzácne.

 OVP  
 Dĺžka  90 cm
 Váha  4 kg prázdny
 Zásobník  25 nábojov
 Kaliber  9 mm Glisenti

 

 

Obrázok

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.