Choď na obsah Choď na menu
 


Ľahký guľomet Breda 30

8. 8. 2008

Fucile Mitragliatore Breda modello 30 bol štandardným Talinskym ľahkým guľometom v 2. svetovej vojne. Breda 30 je často hodnotená ako doslova úbohá zbraň. Mala problematické zásobovanie z násypky, v ktorej aj tak bolo iba 20 nábojov, malú kadenciu, slabý 6,5mm náboj, a bola veľmi náchylná na zasekávanie.

Násypka bola na ľavej strane zbrane. Plnila sa 20 ranovými nábojovými pásikmi, ktoré navyše boli náchylné na poškodenie. Zbraň je zaujímavá tým, že strieľa zo zatvoreného záveru. Olejová pumpička nastriekla pred každým výstrelom na nábojnicu olej, aby sa ľahšie vytiahla z komory, a predišlo sa zádržkám. Tento systém mal ale viac chýb. Hlavnou bolo asi to, že zbraň s olejovanými nábojnicami dovoľovala aby sa hlaveň a komora rapídne rýchlo zahrievali, a tak sa stávalo, že náboj sa niekedy odpálil ešte predtým ako bol plne zasunutý do komory. Mávalo to fatálne dôsledky. Takisto sa na olejované náboje často dostávala špina, a zbraň sa znovu zasekávala.

Niektoré guľomety Breda sa prekalibrovali na nábol 7,35 mm, táto verzia ale mala veľmi krátky život. Guľomet s takisto montoval aj na obrnenú techniku.

 Breda 30  
 Dĺžka  1230 mm
 Váha  10,6 kg
 Zásobník  20 nábojov násypka
 Kaliber  6,5 mm Carcano

 

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.