Choď na obsah Choď na menu
 


Tokarev TT-33

19. 7. 2008

Tokarev TT 33 bola prvá samonabíjacia pištoľ prijatá do výzbroje ČA a používanou vo veľkom množstve. Používaný bol najmä dôstojníckym zborom, vojenskou políciou, ľudovými komisármi obrany, tankistami, a letcami. V 50. rokoch bol nahradený pištoľou Makarov.

Tokarev TT-33 vychádza zo svojho predchodcu TT-30, ktorý vychádza z Amerického Coltu M1911. Tieto pištole boli navrhnuté, aby nahradili zastaralé revolvery Nagant. To sa podarilo dosiahnuť až po vojne.

Zbraň sa nápadne podobá Coltu M1911, z ktorého vo veľkej miere vychádza, aj keď vnútorný mechanizmus má veľa zmien. jedná sa o odolnú a spoľahlivú zbraň. Odoslonťou a spoľahlivosťou značne prevyšuje skoro všetky zbraňe 20. storočia, a aj na dnešné pomery je veľmi spoľahlivá. Dokopy sa ich vyrobilo približne 2 000 000 kusov.

Zbraň používa Sovietsky náboj 7,62 x 25 mm. Takou zaujímavosťou je že zbraň nemá poistku, čo je veľmi neobvyklé.

Existuje mnoho kópií zbrane, či už s väčšími alebo menšími úpravami. Najvýznamnejšie sú Čínsky Typ 51, Juhoslávsky M68, a Maďarsko - Egyptský Tokagypt.

 Tokarev TT-33  
 Dĺžka  196 mm
 Váha  0,83 kg
 Zásobník  8 nábojov
 Kaliber  7,62 x 25 mm

Obrázok

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Odpoveď

(Ondro AK47, 4. 7. 2009 9:37)

Áno, 7,62 x 25 je kaliber s veľkým výkonom (reps. veľkou úsťovou rýchlosťou). Má výbornú priebojnosť, čo ale niekedy býva na škodu keď človek chce jednou ranou zložiť protivníka (strela ním jednoducho preletí, chce to viac zásahov). Na druhú stranu je to výhoda ak je protivník chránený nejakou prekážkou (či už vesta alebo plechová/drevená stena atď). A ČZ 52 sa ešte stále vyraďuje aj keď už slúži iba vo veľmi malých množstvách (videl som fotky AČR)...a príčiny neboli len tie ako ste písali, ale aj kvôli poverne častým závadám (predovšetkým praskanie čela záveru pri ústí hlavne a tiež v miestach uzamikacích valčekov). Ak smiem povedať subjektívnu myšlienku, radšej by som išiel do boja s TT-30/33 ako s ČZ-52. Na Tokareva sa sá spoľahhnúť vždy a všade.

silny naboj

(Martin , 3. 7. 2009 18:08)

tieto pistolky boli na svoju dobu dost vykonne aj su teraz ked narobi emental zo standartnej vesty vysoko priebojny trochu viac kope na pouzite strelivo ale da sa s nimi naucit pekne strielat do maleho rozptylu.mne celkovo sa tato zbran paci a je pekne uzka nenapadna ked ju nosim ... vo vyzbroji slov. armady bola podobna a to cz 52 len ich stiahli z obehu vdaka naboju a tlakom zo zahranicia ...