Choď na obsah Choď na menu
 


Steyr vz. 1912

1. 9. 2008

Pištoľ Steyr 1912 bola vyvinutá a skonštruovaná firmou Waffenfabrik v meste Steyr v roku 1911 a spolu v ňou bol pre túto zbraň vyvinutý aj náboj 9mm Steyr. V roku 1912 bola zbraň zavedená do armády.

Pištoľ Steyr vz. 1912 bola pomerne málo nákladná na výrobu a bola veľmi spoľahlivá pri každých podmienkach. Zaviedli ju aj armády Rumunska, Poľska, Chile a aj Nemecka, v malom množstve aj armáda Československa. . Nemecké ale boli prekomorované na náboj 9mm Luger, ktorý bol oveľa bežnejší ako 9mm Steyr. Nakoľko vojna si žiadala nové a nové zbrane, bola pištoľ vyrobená v takom počte kusov, že ani dnes zďaleka nieje vzácna.

Asi najkurióznejšie použitie zbrane sa viaže k letectvu. Na začiatku vojny totiž letectvo nemalo potrebnú výzbroj. Zavedenie guľometov Schwarzlose bola skoro katastrofa. Pre toto použitie sa guľomety Schwarzlose vôbec nehodili. A tak sa stalo že letci boli vyzbrojení štandardnou armádnou opakovačkou Mannlicher 1895. Letci si ale rýchlo uvedomili že im sú nanič, a tak sa začali používať pištole Steyr M1912. Keďže ale obsah nábojovej schránky bol iba 8 nábojov, vyzbrojovali sa piloti rovno párom týchto zbraní. Továreň Steyr dokonca začala vyrábať aj variantu zbrane priamo na tento účel určenú. Tá mala nábojovú schránku na 16 nábojov. Vec zašla tak ďaleko, že sa pištole dokonca začali lafetovať priamo na lietadlá na lefety s kruhovým odmerom.

Ale to zďaleka nebola jediná varianta. Vznikla aj vôbec prvá plne automatická pištoľ na svete, Steyr 1912/P-16. Tiež mala schránku na 16 nábojov.

Zbraň bola zavedená aj vo výzbroji Československej armády žandárstva.

Zbraň samotná bola asi najzaujímavejšia tým že nemala klasický zásobník, ale nábojovú schránku na 8 nábojov kalibru 9mm Steyr. Zbraň sa nabíjala pri otvorenom závere cez vyhadzovacie okienko nábojovým pásikom.

 Steyr 1912  
 Dĺžka  216 mm
 Váha  1 kg
 Zásobník  8 nábojov schránka
 Kaliber  9mm Steyr/9mm Luger

 

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.