Choď na obsah Choď na menu
 


Samopal Orita

1. 9. 2008

Rumunsko nemalo na začiatku vojny vo výzbroji vlastný samopal. A ani ho nepotrebovali, mali totiž na výber z pôsobivej palety rôznych zbraní. S pomocou ostatných štátov (hlavne Česloslovenska) sa do výzbroje dostala široká paleta nielen samopalov, ale aj ostatných zbraní.

Prvý Rumunský samopal bol Orita 1941. Do výzbroje bol prijatý v roku 1943. Bol to veľmi dobrý samopal z výborného materiálu. Samopal sa vyrábal v zbrojovke Cugir. Skonštruoval ho kolektív ľudí na čele s Nicolaeom Stercom. Samopal mal kaliber 9mm Luger.

Orita 1941 je samopal, ktorý bol vyrobený iba zo strojovo obrábaných dielvo najvyššej kvality. Hodnotí sa ako jeden z najlepšie vyrobených samopalov v období pred vojnou a počas nej. Komorovaný bol na náboj 9mm Luger, a fungoval na princípe spätného rázu pri výstrele. Samopal strieľal z otvoreného záveru kadenciou 600 rán za minútu.

Samopal bol veľmi dobre vyvážený, a dobre sa s ním mierilo. Používal zásobník na 32 nábojov. Režim streľby bol buď jednotlivými ranami, alebo dávkami. Poistka zbrane bola pred lučíkom spúšte. Vyrábala sa aj varianta, ktorá umožňovala paľbu iba v plne automatickom móde. Zásobník zbrane bol tiež veľmi kvalitný, vždy podával spôľahlivo. Dokonca jeho pozdĺžne ryhovanie zasahovalo aj na vývodky zásobníka, aby sa nemohli narovnať alebo tak ľahko odlomiť. Zásobník mal jednoradové vyústenie.

Pažbenie zbrane bolo drevené s pevnou pažbou a kovovou pätkou.

Zbraň sa hodnotí ako veľmi kvalitná zbraň, schopná paľby za každých podmienok. Dnes sú samopaly Orita veľmi cenené a vzácne.

 Orita 1941  
 Dĺžka  894 mm
 Váha  4 kg plný
 Zásobník  32 nábojov
 Kaliber  9mm Luger

 

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

odpoveď

(Ondro AK47, 17. 12. 2008 13:05)

Hodnotí sa ako jeden z najlepšie vyrobených samopalov v období pred vojnou a počas nej. Toto je tam napísané, alebo som slepý :-) Nenapísal som že bol najlepší samopal vyrobený pred vojnou, iba som napísal že jeden z najlepšie vyrobených vzhľadom na materiál technológie atď. A vyrobený bol naozaj kvalitne.

Orita.........

(Georg, 16. 12. 2008 19:21)

Zdar....
Jak to myslíš že byl nejlepší samopal vyrobený před vojnou...?
Ale jinak za nej samopal se považují Berrety....
Zajímavé je že na panzerforu...píšete něco jiného...