Choď na obsah Choď na menu
 


Samopal Mors

22. 8. 2008

Pistolet maszynowy vz. 39 Mors bol Poľský samopal, navrhnutý Piotrom Wilniewczycom a Janom Skrzypińskim v rokoch 1936 až 1938. Mal sa stať štandardným samopalom Poľskej armády, zavedený mal byť začiatkom 40. rokov. Bohužiaľ výrobu zastavila invázia Nemeckých vojsk. Vyrobiť sa stihlo iba mizivých 39 kusov.

Predlohou zbrane boli Nemecké zbrane Erma-Vollmer. Hlavným znakom spoločným pre obe zbrane bola predná pištoľová rukoväť a drevené pažbenie, a najväčší rozdiel bol v tom že samopaly Mors mali zásobník vkladaný zospodu, zatiaľ čo Nemecká predloha zboku.

Samopal mal byť zavedený u pechoty, tankových posádok, v Poľskom námorníctve a aj v pancierových vlakoch. Vyzbrojenie tankových osádok bolo zamietnuté, zbraň bola pre tento účel prýliš veľká.

Dlhotrvajúce testy ukázali, že zbraň je spoľahlivá a silná. Prvé série zbrane boli vyrobené v Marci 1939, a boli plánované ďalšie a ďalšie. Do Septembra 1939 sa vo Fabrike Karabinów vo Varšave, kde sa zbrane vyrábali, vyrobilo iba 39 kusov, z toho 3 prototypy. Zbrane boli s úspechom používané behom Varšavského povstania.

Dodnes prežili len 2 alebo 3 kusy zbrane - jeden je vo vojenskom môzeu vo Varšave, jeden je v Rusku a jeden snáď v múzeu v Budapešti.

 samopal Mors  
 Dĺžka  97 cm
 Váha  4,25 kg prázdny
 Zásobník  24 nábojov
 Kaliber  9x19 Luger/Para

 

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.