Choď na obsah Choď na menu
 


Radom Vis

24. 8. 2008

Radom Vis (Pistolet wz. 35 Vis) je jednočinná poloautomatická pištoľ v kalibri 9mm. Nahrhli ju Piotr Wilniewcyc a Jan Skrzpiński v roku1930 vo Fabrike Broni (zbrojovke) v meste Radom, podľa ktorej sa zbraň často nazývala. Pištoľ bola vyvinutá pod vedením Kazimierz Rawicz-Oldakowského. Do výzbroje armády bola zavedená v roku 1935 ako štandardná pobočná zbraň.

Dizajn zbrane bol inšpirovaný asi najslávnejšou pištoľou aká bola kedy vyrobená, Coltom 1911. Výzorovo bol asi najväčší rozdiel v rukoväti, ktorá bola na spodnej strane rukoväti pri zásobníkovej šachte širšia, a tak zbraň dovoľovala pevný, hlboký a príjemný úchop. Na pravej črienke sú vyrazené písmená VIS v trojuholníku, na ľavej črienke písmená FB (Fabrika Broni).

Pištoľ bola skonštruovaná v roku 1930. Na začiatku roka 1931 boli na testovanie pripravené prvé kusy zbrane. Tieto kusy mali názov WiS, ale neskôr sa zbrane nazývali Vis. Pri testoch sa zistilo že zbraň je veľmi presná a kľudná pri streľbe. Výdrž zbrane bola preukázaná vypálením 6000 nábojov jedným kusom. Vis sa hodnotil ako jedna z najlepších pištolí svojej doby, a dodnes je vysoko cenený.

Sériová výroba začala v zbrojovke v Radome v roku 1935. V tom istom roku sa zbrane začali vydávať jednotkám. Zbrane boli štandardnou zbraňou dôstojníkov, ale aj posádok lietadiel a pancierových a iných vozidiel. Do 1. 9. 1939 bolo jednotkám dodaných asi 49 400 kusov. Vyrábala sa aj verzia na náboj .45 ACP so zásobníkom na 7 nábojov, ale táto verzia sa vo veľkých sériách nevyrábala. Existovala aj varianta v kalibri .22LR, ale tá sa vyrábala v ešte menších sériách.

V dobe okupácie Poľska Nemci tieto skvelé zbrane prevzali, a pokračovali v ich výrobe pod názvom 9mm Pistole 645(p), alebo jednoducho P 35(p). Do roka 1945 sa vyrobilo medzi 312 000 a 380 000 kusmi. V Nemeckej armáde zbrane používali výsadkári a civilná aj vojenská polícia, ale používali ju aj dôstojníci v pozemných jednotkách.

Nemci výrobu hlavní a aj kompletáciu zbraní presunuli do zbrojovky Steyr v Rakúsku. Vo varšave sa ale zbrane tajne kompletovali, vyrobilo sa tak asi niekoľko stoviek kusov. Tieto kusy boli používané behom Varšavského povstania.

Po roku 1939 sa zbrane vyrábali v štyroch rôznych verziách, každá malá nejaké zjednodušenia na zrýchlenie výroby. Samozrejme že so zjednodušeniami a pokračujúcou vojnou klesala aj kvalita zbraní.

 Radom Vis wz. 35  
 Dĺžka  176 mm
 Váha  1,123 kg plný
 Zásobník  8 nábojov
 Kaliber  9mm Para

 

 

Obrázok

 

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.