Choď na obsah Choď na menu
 


Ckm Wz. 30

22. 8. 2008

ciężki karabin maszynowy wz.30 alebo Ckm wz. 30,  je v Poľsku vyrábaný klon Amerického guľometu Browning M1917, samozrejme bez licencie.

Keď Poľsko v rok 1918 vyhlásilo nezávislosť, armáda mladého štátu bola vyzbrojená zmesou rôznej výzbroje, prevažne výzbrojou, ktorá zostala na území Poľska po skončení 1. svetovej vojny. Zvlášť guľomety boli pestro zastúpené. Vo výzbroji boli Maxim 1910, Rakúsko-Uhorský Schwarzlose M1907, Nemecký MG 08, Francúzsky Hotchkiss 1914 a ďalšie typy. Zásobovanie takej palety zbraní bolo nočnou morou, každá mala iný kaliber. V skorých 20. rokoch bolo preto rozhodnuté, že sa musí skonštruovať domáci typ, ktorý by nahradil celú zmes iných zbraní.

Vojsko bolo spokojné najmä s guľometmi Hotchkiss, ktoré boli prekalibrované na Poľský zavedený náboj 7,92x57 Mauser. V rokoch 1924 a 1925 si Poľsko dokonca obstaralo 1000 ďalších Hotchkissov z Francúzska. Napriek tomu v roku 1927 sa začalo výberové konanie na nový ťažký guľomet pre Poľskú armádu.

Konania sa zúčastnili iba 3 zbrojovky - Browning s guľometom Browning M1917, Československá zbrojovka Janeček s guľometom Schwarzlose M.07/12, a Vickers s guľometom Vickers.303. Z testov vzišiel ako víťaž guľomet Browning. O rok sa testy zopakovali a Browning zase vzišiel ako víťaz. Bolo tak rozhodnuté o kúpe linencie. S týmto krokom ale vzniklo dosť veľa problémov, a tak bolo rozhodnuté o stavbe guľometu, ktorý bude síce vychádzať z Browningu, ale bude prispôsobený pre Poľské podmienky.

Prvé kusy guľometu boli vyrobené v Marci 1931 a ihneď boli dodané frontovým jednotkám, ktoré si ich rýchlo adoptovali.

Hlavné odlišnosti medzi originálnym Browningom a Poľskou kópiou boli:

  • odlišný kaliber
  • dioptrické mieridlá boli nahradené obyčajnými, cieľnik nových mal výrez v tvare V,
  • bola predĺžená rukoväť zbrane,
  • hlaveň sa predĺžila kvôli lepšej presnosti,
  • bol upravený spoj hlavne s púzdrom záveru tak, aby bolo možné hlaveň rýchlejšie vymeniť,
  • upevnenie guľometu bolo upravené tak, aby bolo možné zbraň používať aj proti lietadlám,
  • Pribudla možnosť použitia protilietadlových mieridiel.
  • pribudla možnosť pripojiť ramennú opierku.

Počas služby sa ešte uskutočnili niektoré zmeny. V roku 1938 bol kompletne vymenený spúšťový mechanizmus. Takto upravené zbrane sa nazývali Ckm wz. 30a. Táto verzia sa vyviezla aj do Turecka, v kalibri 7,65x53.

Od roku 1930 do roku 1939 sa vyrobilo vo Varšavskej zbrojovke 7861 kusov. Väčšina išla do výzbroje Poľskej armády, malé množstvá sa vyviezli to Španielska a Rumunska.

Ckm Wz. 30  
 Dĺžka  925 mm
 Váha 65 kg s trojnožkou, vodou a nábojmi
 Zásobník  250 nábojov pás
 Kaliber  7,92x57 Mauser

 

 

Obrázok

 

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.