Choď na obsah Choď na menu
 


Volksgewehr

18. 7. 2009

Táto séria zbraní vyrábaných predovšetkým vo firme Gustlof werke je známa predovšetkým svojou jednoduchosťou. Bola to totiž určená na masovú výrobu. Jej primárnou úlohou bolo vyzbrojiť jednotky Volkssturmu a aj ostatných jednotiek, nakoľko ku koncu vojny už boli kvalitne vyrábané zbrane nedostatkovým tovarom.

Zbraň sa vyrábala v posledných mesiacoch druhej svetovej vojny a používala sa hlavne na východnom fronte (vrátane obrany Nemecka samotného prirodzene). Zbrane boli vyrábané z plechových výliskov (iba hlaveň a záver boli obrábané trieskovo). Fungovali na princípe spätného rázu s neuzamknutým záverom. Ako strelivo bol určený Nemecký náboj kalibru 7,92 x 33 Kurz. Ten istý náboj sa používal aj v sérii prvých útočných pušiek sveta MP-42 (MKb 42), MP-43 a konečne MP-44. Pre VG sa dokonca používali aj rovnaké zásobníky. Boli to zbrane s lacným výzorom lebo lacné aj boli, jednoduché na obsluhu a hlavne na výrobu. Ich konštruktérom bol pán Karl Barnitzke. Treba dodať že sériovo sa vyrábali iba so spôsobom streľby jednotlivými ranami, ale niektoré kusy aj s prepínačom režimu streľby.

Zbrane cez vojnu už nestihli zahrať nejakú významnú úlohu, po vojne ich ale používali aj Werewölfe - niečo ako nacistická gerila.

 Volksgewehr 1 - 5  
 Dĺžka  960 mm
 Váha  4, 27 kg
 Zásobník  30 rán
 Kaliber  7, 92 x 33

 

 

 

 

Obrázok

 

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.