Choď na obsah Choď na menu
 


Maschinenpistole MP-41

3. 9. 2008

MP-41 bol navrhnutý Hugom Schmeisserom. Bol to syn Louisa Schmeissera, ktorý navrhol prvý skutočný a praktický samopal MP-18.

V dobe vývoja MP-41, teda v roku 1941, už spoločnosť C.G. Haenel začala vyrábať samopaly MP-40 pre Nemeckú armádu. Nieje jasné, prečo vývoj MP-41 pokračoval. Najvierohodnejšia varianta je asi tá, že sa Schmeisser rozhodol, že navrhne pre Nemeckú armádu samopal, ktorý bude mať všetky kladné vlastnosti MP-40, ale jeho používanie by bolo pohodlnejšie a konštrukcia vhodnejšia pre použítie u pechoty.

Skombinoval púzdro záveru, záver, hlaveň a zásobník z MP-40 a pažbenie a volič režimu streľby z MP-28. Samopal sa nevyrábal vo veľkých sériách. vyrobilo sa iba niekoľko tisíc kusov, ktoré prevzala prevažne SS, ale aj obyčajné pechotné jednotky a aj spojenecké armády. Najväčšími používateľmi ale aj tak boli SS, SD a polícia. Vyrobilo sa iba 26 700 kusov.

Zbraň fungovala na princípe spätného rázu. Mala možnosť zmeny režimu streľby na jednotlivé rany alebo dávky. Samopal strieľal z otvoreného záveru.

 MP-41  
 Dĺžka  860 mm
 Váha  3,97 kg prázdny
 Zásobník  32 nábojov
 Kaliber

 9mm Luger/Para

 

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.