Choď na obsah Choď na menu
 


Nambu

23. 7. 2008

Pôvod tejto pištole je možné hľadať až v návrhu Kijira Nambu z roku 1902. Nambu bol konštruktér zbraní, ktorého niekedy prezývali aj "Japonský John Browning".

Aj keď sa pištoľ Nambu podobá nemeckému Lugeru, mechanizmus má úplne iný. Nambu nebola nikdy oficiálne zavedená do armády. Tieto pištole boli vydávané dôstojníkom Dôstojníckeho zväzu. Bola to síce najčastejšie sa vyskytujúcapobočná zbraň v Japonskej armáde, ale mnohí dôstojníci si zaobstarali dostupnejšie a kvalitnejšie  zahraničné pištole, či už Americké, Nemecké po čínskej armáde alebo aj iné.

Väčšina pištolí Nambu bola vyrobená v Tokijskom arzenáli. Výroba zbrane začala v roku 1906 a pokračovala až kým nebola Nambu Typ 1 ukončená, a zbraň od roku 1925 nahradzovaná pištoľou Nambu Typ 14. Typ 14 sa vyrábal až do konca vojny. Všetkých variánt dokopy sa vyrobilo skoro 200 000 kusov.

Pištoľ pracuje na princípe spätného rázu, je poloautomatická. Poistka je na ľavej strane rámu. Je jednočinná, pred výstrelom je potrebné mechanizmus natiahnuť.

Nambu je hodnotený ako najlepšia Japonská pištoľ vojny. Jej najväčšou slabinou ale bol málo výkonný náboj v kalibri 8 mm Nambu, ktorý bol menej výkonný ako západné náboje ako napr. .45 ACP, 7,62 x 25 Tokarev, .455 Webley alebo 9 mm Luger. Aj pružina zásobníka bola pomerne slabá, takže podávanie nábojov bolo pomerne nespoľahlivé. Na druhej strane boli pištole Nambu presné a s malým spätným rázom.

Po vojne Bill Ruger zistil kvality tejto zbrane, a záverový mechanizmus a tvar zbrane použil vo svojej samonabíjacej pištoli Ruger Standard, a neskôr v zbraniach Ruger Mark I, II, a III.

Originál Nambu bol Typ A nazývaný "Dedko Nambu". Zbraň používala 8 mm náboj. Spodok zásobníka bol vyrobený z parohu na prvých modeloch, a neskôr z dreva. Na tieto zbrane sa dala nasadiť drevená pažba. Vyrobilo sa ich asi 2400 kusov.

Typ A Model 1902 bol modifikovaný, ktorý mal hliníkový spodok zásobníka, taktiež sa zmenili mieridlá, rukoväť, poistka atď.

"Detský Nambu" bola verzia "Dedka Nambu", ktorá bola zmenšená a strieľala 7 mm náboj. Vyrobilo sa ich asi 6 500 kusov. Dnes je táto varianta najcennejšia.

Nambu 14 bol navrhnutý v roku 1925. Bola to upravená verzia Typu A, úpravy spočívali v zjednodušení výroby. Týchto pištolí sa vyrobilo približne 279 000 kusov. Kusy z neskoršej produkcie sa dajú rozoznať podľa zväčšeného lučíka, aby sa dala pištoľ používať aj v rukaviciach. Táto verzia bola štandardná pištoľ v Cisárskej armáde v 2. svetovej vojne.

 Nambu Typ 14  
 Dĺžka  23 cm
 Váha  900 g prázdny
 Zásobník  8 nábojov
 Kaliber 8 x 22 mm Nambu

Obrázok

Obrázok

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.