Choď na obsah Choď na menu
 


Puška MAS-36

13. 8. 2008

MAS Modéle je opakovacia puška, zavedená do výzbroje armády v roku 1936 vo Francúzsku. Mala nahradiť pušky Berthier a Lebel, ktoré boli dovtedy zavedené v armáde. Zbraň bola vyrábaná v Manufacture d´Armes de Saint-Etiene (MAS).

MAS-36 je krátka puška s výzorom karabíny s dvojdielnym pažbením. Komorovaná je na náboj 7,5x54mm, ktorý je skrátenou verziou náboja 7,5x57mm MAS mod. 24, ktorý sa používal v ľahkom guľomete FM-24/29, známom pod názvom Châtellerault.

Súčasťou zbrane je ihlový bodák, ktorý sa nosil v trubicovom púzdre pod hlavňou zbrane. Puška má pomerne krátku hlaveň, a mieridlá, ktoré boli navrhnuté pre použitie pušky na boj v bežnej vzdialenosti, t. j. asi do 300 metrov. Zbraň má nábojovú schránku na 5 nábojov s podávaním nábojov systém Mauser, teda dvojradovo. Záver zbrane je netypický tým, že uzamikacie ozuby má vzadu. Aby bola kľuka v primeranom dosahu strelcovej ruky, museli ju preto vyhnúť dopredu. Typickým znakom Francúzskych zbraní z toho obdobia bolo že nemali poistku. Platí to aj pre MAS-36.

Puška mala nahradiť pušky Lebel a Berthier. Počet zbraní ale pred začiatkom vojny stečil iba na vyzbrojenie frontových jednotiek, druhosledové jednotky stále používali staršie typy pušiek. Veľké množstvo zbraní zabrali Nemci. Tí zbraň označili, a zaviedli pod názvom Gewehr 242 (f) do výzbroje vlastnej armády.

Po vojne bola puška intenzívne používná ako v armáde domovskej, tak aj v kolóniách. Zohrala dôležitú úlohu v Indočínskej vojne, Alžírskej vojne o nezávislosť, Suezkej kríze a mnohých ďalších konfliktoch. Počas Suezkej krízy sa objavili aj zbrane, ktoré mali osadený puškohľad. Zbraň vydržala vo výzbroji až do 60. rokov ako pechotná puška. Nahradená bola samonabíjacou zbraňou MAS-49.

Objavovali sa aj lovecké verzie pušky. Tieto boli vyrábané Jeanom Fournierom. Zbrane boli polopažbené, a vyrábali sa v kalibroch 7x54 MAS-Fournier, 8x60 Magnum a 10,75x68.

U armády slúžilo aj niekoľko variánt zbrane. Tu sú:

  • MAS 36 CR39 - štandardná MAS 36, ale s hliníkovou sklopnou pažbou, určenou pre výsadkárov.
  • Fusil modéle F1 - vysoko modifikovaná puška a ťažkou hlavňou a puškohľadom.
  • MAS 36 LG48 - MAS 36, osadená 48mm granátometom. Verzia sa používala behom vojny v Indočíne.

 MAS-36  
 Dĺžka  1020 mm
 Váha  3,7 kg prázdna
 Zásobník  5 nábojov
 Kaliber  7,5x54 mm

 

Obrázok

MAS 36 CR39

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.