Choď na obsah Choď na menu
 


Lebel Modéle 1886

14. 8. 2008

Fusil d´Infanterie Modéle 1886 bola Francúzska opakovačka na náboj 8mm Lebel, ktorej niektoré riešenia sú unikátne. Bola to prvá zbraň, v ktorej sa použil bezdymný prach v náboji ktorá bola zavedená do armády. Zavedená bola v Apríli 1887, a vo výzbroji zostal až do 2. svetovej vojny, aj v nej ale slúžil v určitom množstve.

Zbraň bola zásobovaná z 18 ranového trubicového zásobníka pod hlavňou, veľmi podobný systém používajú aj opakovacie brokovnice. Zbraň ešte mala jeden náboj v komore a jeden v podávači, celkovo tak bolo pripravených na streľbu 10 nábojov. Takisto jej náboj bol unikátny - bol prvý, ktorý používal špicatú strelu. Výroba zbrane skončila po prvej svetovej vojne, vyrobilo sa asi 2,8 milióna kusov zbrane.

Puška sa vyrábala v 3 zbrojovkách: v St. Etienne, v Châtellerault a v Tulle. Výroba skončila presne v Máji 1920, ale ešte sa miestami vyrábala skrátená verzia zbrane, Mle 1886-M93R35, ktorá bola skrátená. Náboj, ktorý sa v zbrani použil, 8mm Lebel, bol na svoju dobu revolučný. Vďaka použitiu bezdymého prachu mala puška s týmto nábojov väčší dostrel, a menšie prevýšenie. Vďaka tomu mohol pešiak s touto puškou zneškodniť pešiaka s puškou s nábojmi na dymový prach na vzdialenosti, ktoré prevyšovali protivníkov dostrel. Taktiež mohol vojak niesť viac munície, pretože nová munícia bola ľahšia.

Hneď po zavedení tohto náboja zaviedli podobné náboje s bezdymým prachom Nemci, Rakúšania, Taliani, Rusi a Briti.

Lebel bola puška kvalitná a spoľahlivá, aj keď veľmi dlhá a ťažká. Umožňovala aj streľbu puškovými granátmi. Bola aj veľmi presná, zvlášť pri použití streliva so strelou Balle D. Vznikali aj odstreľovačské verzie s puškohľadmi APX Mle 1916 a Mle 1917. Štandardné mieridlá zbrane ale neboli vyriešené najšťastnejšie. Boli dobré na streľbu do terča alebo pre odstreľovačov, ale boli veľmi malé pre streľbu za pohybu atď. Bohužiaľ, v boji sa vojak hýbe často. Taktiež zásobník zbrane sa dobíjal dosť pomaly.

Zbraň bola nahradená puškou MAS-36 krátko pred začiatkom vojny. Personál, a druhosledové jednotky si ale staré Lebely vo výzbroji ponechali. Na svoju dobu to bola revolučná zbraň.

 Lebel Mle 1886  
 Dĺžka  1,3 m
 Váha  4,41 kg
 Zásobník  8 nábojov
 Kaliber  8mm Lebel

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

lebel

(lebel, 25. 10. 2014 20:47)

......bola zasobovana z 18 ranoveho trubicoveho zasobnika.,,, ........mala jeden naboj v komore a jeden v podavaci , celkovo tak bolo pripravenych na strelbu 10 nabojov. ???????? divna , vlmie divna matematika , z 18 ran este pred vystrelenim zostane 10.