Choď na obsah Choď na menu
 


Guľomet Hotchkiss M1914

15. 8. 2008

Hotchkiss Mle 1914 sa stal štandardným guľometom Francúzskej armády v 1. svetovej vojne. Vyrábal sa v továrni Hotchkiss et Cie.

Hotchkiss 1914 bol posledným členom rodiny ťažkých guľometov Hotchkiss. Na začiatku vojny boli Francúzske vojská vyzbrojené guľometom St. Etienne Mle 1907. Ale v roku 1917 sa štandardným guľometom stal Hotchkiss Mle 1914. Guľomet bol takisto používaný Americkým expedičným zborom. Guľomety sa používali aj v bojoch v Japonsku, Mexiku, Španielsku, Belgicku a Poľsku. Boli to pomerne rozšírené zbrane.

Guľomet bol postavený sa základe návrhu kapitána Baróna A. Odkoleka von Augez z Viedne. Práva na patentovanie zbrane predal firme Benjamin Hotchkiss v Saint-Denis blízko Paríža. Benjamin Hotchkiss ale onedlho zomrel, a Odkolekov projekt bol ďalej rozvíjaný pod dohľadom Amerického rodáka, Lawrenca V. Beneta, ktorému pomáhal Henri Mercie. Po skúškach, konaných v roku 1895 bolo rozhodnuté o jeho sériovej výrobe. Prvé kusy boli dodané armáde v roku 1897. O rok neskôr bol vyvinutý exportný model zbrane. Uskutočnili sa niektoré zmeny, napr. sa pridalo 5 chladiacich kruhov okolo hlavne, a zo zbrane sa stal model M1900 a neskôr M1914.

Medzitým armáda zaviedla do výzbroje pechoty iný guľomet, St. Etienne M1907. Armáda ale nakúpila aj určité množstvo guľometov Hotchkiss pre svoje horské jednotky a jednotky Alpských strelcov. Ale ako sa ukázalo v roku 1916, guľomety St. Etienne boli nespoľahlivé, a to tak, že armáda žiadala zavedenie nových zbraní priamo u generála Petaina. želanie armády bolo splnené, a tak v rokoch 1917 a 1918 bojovali už guľomety Hotchkiss.

Zbraň bola chladená vzduchom, čo bola hlavná odlišnosť od guľometov Maxim, a jeho odvodenín, ktoré boli chladené vodou. Za týmto účelom bolo na hlavni 5 veľkých chladiacich kruhov, ktoré zabezpečovali chladenie hlavne. Kadencia zbrane bola si okolo 450 nábojov za minútu. Guľomet mal iba 32 dielov, v tom sú započítané 4 pružiny. Zbraň nemala žiadne skrutky. Všetky časti zbrane boli navrhnuté tak, aby sa do zbrane nedali nesprávne vložiť. Guľomet strieľal z otvoreného záveru. Guľomet bol zásobovaný z 24 ranového tuhého nábojového pásu. Pás sa automaticky vyhodil potom ako sa vystrelil posledný náboj.

Systém bol dobrý, pokiaľ 3-členný tým stačil guľomet dobíjať. Ale keďže sa zbraň používala aj v prvých tankoch (hlavne Renault FT-17), a jeden človek vo veži nestíhal dobíjať, vyvinuli sa pre zbraň aj 250 nábojové článkové pásy. Guľomet sa používal namontovaný na trojnožke, ktorá bola prezívaná "Omnibus trojnožka". Guľomet bol na náboj 8mm Lebel. Zbraň mala rýchlovýmennú hlaveň, hlaveň sa odporúčalo vymeniť každých 1000 výstrelov.  Najväčšia nevýhoda guľometu bola jeho veľká váha, s trojnožkou viac ako 50 kg.

Guľomet bojoval takisto aj v 2. svetovej vojne v pechotných útvaroch Frandúzskej armády. Hotchikss M1914 bol prvý spoľahlivý a presný vzduchom chladený guľomet na svete.

Hotchkiss M1914  
 Dĺžka  1390 mm
 Váha  24,4 kg bez trojnožky
 Zásobník  24/250 nábojov pás
 kaliber  8x50 Lebel

 

 

Obrázok

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.