Choď na obsah Choď na menu
 


Ľahký guľomet FM 24/29

14. 8. 2008

FM 24/29, alebo Fusil-mitrailleur Modéle 1924M29 bol Francúzsky ľahký guľomet, používaný od skorých 30. rokov až do 50. rokov.

Po konci 1. svetovej vojny Francúzska armáda hľadala náhradu za svoj mimoriadne problematický ľahký guľomet fusil-mitrailleur mle 1915, známy ako Chauchat. Francúzski veliteľia navrhli zaviesť zbraň, ktorá by bola čo najbližšie Americkému BARu.

Manufacture d´Armes de St. Etienne (MAS) vytvoril priamu kópiu BARu, ale vyhrala zbrojovka Manufacture d´Armes de Châtellerault (MAC). Navrhla zbraň, ktorá sa BARu ani nepodobala. Nový Fusil-mitrailleur modéle 1924 mal dvojnožku, pažbu v ose hlavne, pištoľovú rukoväť, zhora nasadzovaný 25 ranový zásobník, a záchyt  záveru, takže záver po vystrelení posledného náboja zostane otvorený. Guľomet bol excelentne chránený pred vniknutím nešistôt do zbrane. Kadencia zbrane bola 450 rán za minútu. Náboj bol 7,5x57mm.

V neskorých 20. rokoch sa FM mle 24 začal vyrábať a zaviedol do armády. Avšak vyskytli sa početné problémy s nábojom, a tak a guľomet upravil na náboj 7,5x54mm. Táto varianta sa začala masovo vyrábať.

Guľomet bol štandardnou podpornou zbraňou družstva. Používalal ho ako pechota, tak jazdectvo. Po vpáde nemcov zhabali Nemecké vojská množstvo týchto guľometov, ktoré ihneď zaradili do vlastnej výzbroje.

Od roku 1943 sa Francúzska armáda začala reorganizovať pod dohľadom spojeneckých vojsk v severnej Afrike. Aj keď Francúzi dostávali spojeneckú výzbroj, svoj ľahký guľomet si ponechali. Zniesol totiž plné porovnanie s Amerckým BARom.

Zbraň sa používala až do 6. rokov. Zasiahlado mnohých bojov, od druhej svetovej vojny cez vojnu v Alžírsku až po prvú indočínsku vojnu. V jednotkách žandárstva sa tieto zbrane používali až do roku 2000 ! Boli to výborné zbrane.

 FM-24/29  
 Dĺžka  1080 mm
 Váha  9,75 kg
 Zásobník  25 nábojov
 Kaliber  7,5x54 mm

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.