Choď na obsah Choď na menu
 


Samopal Suomi M/31

28. 8. 2008

Suomi konepistooli KP-31 bol samopal Fínskej výroby, ktorý sa používal v priebehu 2. svetovej vojny.

Bol to následník samopalu KP-26, ktorý bol predstavený v roku 1925. Samopal Suomi konepistooli KP-31 býva často označovaný ako Suomi KP alebo jednoducho Suomi.

Samopal býva hodnotený mnohými ľuďmi znalými problematiky ako jeden z najlepších samopalov 2. svetovej vojny. Týmto samopalom sa z veľkej časti inšpiroval aj ruský konštruktér Špagin, keď vytváral svoj typ PPŠ-41. Suomi bol ale presnejší, účinnejší na väčšie vzdialenosti (vďaka náboju 9mm Para), mal rovnakú kadenciu, bol vyrobený z kvalitnej ocele a mal kvalitnejší 70 ranový zásobník. Ten ale nebol jediný, ktorý mohla zbraň mať. Používali sa 20, 36, 40, 50 a 70 ranové zásobníky, takže výber bol veľký pre rôzne situácie. Najpoužívanejšie ale boli 70 a 50 ranové.

Zbraň bola navrhnutá konštruktérmi,ktorých mená sú  Aimo Johannes Lahti a por. Koskinen.

Vyrábať sa samopal začal v roku 1931 v Tikkakoshki Oy, a hlavným odberateľom zbrane boli Fínske obranné sily. V dobe, keď začala Zimná vojna so Sovietskym zväzom, bolo vo výzbroji približne 4000 kusov tejto zbrane. Samopaly Suomi sa ale vyrábali aj vo Švédsku, Dánsku a Švajčiarsku.

Vyrábali sa aj početné varianty samopalu, asi najkurióznejšia bola varianta s podveseným plameňometom, ktorá sa síce vyrábala, ale veľa podrobných informácií o nej nieje. Vyrábali sa aj verzie pre použitie v tankoch a bunkroch ako zbraň proti pechote atď.

Jedinou podstatnou nevýhodou zbrane boli jej rozmery a hmotnosť, ktorá nebola zďaleka najnižšia. Zbraň vážila 4,6 kg a jej dĺžka bola 87 cm.

Suomi KP 31  
 Dĺžka  87 cm
 Váha  4,6 kg
 Zásobník  20, 36, 40, 50, 70 nábojov
 Kaliber  9mm Luger/Para

 

Obrázok

tanková/bunkrová verzia

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.