Choď na obsah Choď na menu
 


Ľahký guľomet ZB vz. 26

4. 8. 2008

ZB vz. 26 bol Československý ľahký guľomet navrhnutý v 20. rokoch 20. storočia, ktorý sa používal v množstve krajín po celom svete. Používal sa hlavne v 2. svetovej vojne, ale bojoval aj v Kórei, a dokonca vo Vietname.

Príbeh guľometu ZB-26 začal v roku 1923. Konštruktér menom Václav Holek bol oslovený v mene Československej armády, aby navrhol nový ľahký guľomet.  Holek bol technický génius v oblasti zbraní. Okamžite začal pracovať na prototype zbrane, a do roka vytvoril ľahký guľomet, ktorý mal svet poznať ako ZB. Armáda ho rýchlo prijala do výzbroje ako ZB vz. 26, a zaviedli ho aj mnohé ďalšie krajiny.

ZB-26 sa používal u pechoty, ale aj namontovaný na vozidlách, či už na tančíkoch, obrnených autách, alebo ľahkých tankoch. Pre toto použitie sa ale nohodil, lebo používal zásobníky iba na 20 nábojov kalibru 7,92 x 57 mm Mauser. Armáda bola s novými zbraňami nadmieru spokojná. Zbraň sa ďalej vyvíjala, a vznikli typy ZB vz. 27, vz. 30, a vz. 33, ktorý sa stal predlohou BRENu.

Po okupácii roku 1938 si Wehrmacht privlastnil medzi inými zbraňami aj tento ľahký guľomet, ale pod názvom MG-26(t). Bol používaný v rovnakej úlohe ako Nemecký ekvivalent MG-34. Tento guľomet mali vo výzbroji najmä jednotky Waffen SS, čo tiež svedčí o jeho kvalite. Týmto jednotkám išli vždy najlepšie zbrane.

Guľomet sa vyviezol aj do ZSSR, Číny, bývalej Juhloslávie, Lotyšska a Litvy. V Kórei bol guľomet používaný Čínskymi komunistami, ale aj Kórejskou armádou.

Vo Vietname ho používali ako príslušníci Severovietnamskej armády, tak aj Vietkong. Dokonca sú dôkazy, že ich používajú doteraz jednotky Talibanu.

ZB-26 je ľahký guľomet, fungujúci na princípe odberu časti plynov u hlavne pri výstrele, zásobovaný z rovného, krabicového odnímateľného zásobníka na 20 nábojovkalibru7,92 x 57 mm Mauser. Zbraň mala pripojenú dvojnožku, ktorá dodávala zbrani pri streľbe v ľahu primeranú stabilitu, a pri streľbe vbehu zbraň vyvažovala. Na pažbe bola ostroha, ktorá sa položila na rameno pri streľbe, a pažba potom z ramena nekĺzala.

Oprávnene sa mnohí odborníci zhodujú natom, že je to najlepší ľahký guľomet, aký bol keby skonštruovaný.

 ZB vz. 26  
 Dĺžka  1, 085 m
 Váha  8,5 kg
 Zásobník  20 nábojov
 Kaliber  7,92x57 mm Mauser

 

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.