Choď na obsah Choď na menu
 


Samopaly STEN

31. 7. 2008

Samopal Sten bol vyvinutý konštruktérmi R.V.Shepperdom a H. J. Turpinom v Birmingham Small Arms (B.S.A.) v Enfielde. Označenie STEN vzniklo kombináciou začiatočných písmen priezvisk Shepperd a Turpin a začiatku názvu továrne v Enfielde. Výroba prebiehala v továrni Royal Ordnance a samopalom bola vyzbrojená hlavne britská armáda v dobe 2. svetovej vojny.

Do doby kým vznikol STEN mala Britská armáda vo výzbroji AMerické Thompsony, ktoré boli ale náročné na výrobu a drahé. Dovážali sa cez oceán. Keď ale v roku 1941 vstúpili USA do vojny, ich továrne museli vyrábať primárne pre domáce vojsko. V Británii sa vyrábal jediný vlastný samopal, Lanchester, ktorý bol ale taktiež drahý a navyše ním bolo vyzbrojené primárne námorníctvo, pechote sa samopalov nedostávalo.

Tak vznikol STEN. Jeho prvá verzia- samopal Sten Mk. I, bola prijatá do výzbroje britských vojakov v roku 1941. Je zaujímavosťou, že úplne prvý Mk. I bola práca pána Turpina osobne, dodnes je tento samopal uložený vo vojenskej škole v Warminsteri.

Krátko po vyrobení modelu Sten Mk. I (vyrobilo sa jej 100 000 ks) , ktorý mal drevené predpažbie, pažbu a sklopnú prednú rukoväť, bola od roku 1942 vyrábaná verzia Sten Mk. II. Charakteristickým znakom tohto typu bola kratšia odnímateľná hlaveň a tiež absencia predpažbia, nahradenie pažby trubkou s navarenou pätkou a opierkou prstov atď.  Týmto modelom sa začali vyzbrojovať jednotky  v  p roku 1942.

Bola to zbraň nijak materiálne či časovo náročná. Sten nepotreboval nijaké zložité obrábanie (až na hlaveň a záver). Ostatné časti sa vyrábali ohýbaním plechov a ich zvarovaním. Pozostával totiž z trúbky s vonkajším priemerom 3,83 cm a s hrúbkou steny 4,6 mm. Vpredu trúbky bol vyrezaný závit pre montáž hlavne. Poistka zbrane bola riešená tak, že bolo treba natiahnuť závorník do zadnej polohy, ako pri streľbe a zatlačiť ho do vyrezaného otvoru. V prípade potreby odistenia zbrane stačilo dlaňou vytiahnuť páku z tohto výrezu a len stlačiť spúšť. Mieridlá pozostávali z odnímateľnej mušky a cieľnika v podobe krúžku, jednalo sa o dioptrické mieridlá. Pre špeciálne operácie bol vyvinutý Sten Mk.IIS s tlmičom, neodporúčalo sa však z neho strieľať dávkami, len jednotlivými ranami.

Sten Mk.III bol podobný typu Mk.I, vyrábaný bol trochu odlišnými metódami.

Sten Mk. IV bol najmenší Sten. Veľkosťou sa blížil pištoliam. Vyrobilo sa ho ale len niekoľko kusov. Mal kónický tlmič výšľahu plameňa, pištoľovú rukoväť, veľmi ľahkú pažbu a krátku hlaveň.

Poslednou verziou bol Sten Mk.V, ktorý mal opäť pevnú drevenú pažbu, pištoľovú rukoväť, pozmenené mieridlá a úchyt na bodák.

Konštrukcia samopalu STEN bola zameraná predovšetkým na jednoduchosť, výrobnú nenáročnosť a nízku cenu. Ide o zbraň využívajúcu priamy tlak plynov na záver. Dĺžka samopalu i s oceľovou trubkou nahradzujúcu pažbu je 762 mm a hmotnosť má necelé tri kilogramy. Účinný dostrel bol 40 metrov (s tlmičom). Schránkový zásobník s kapacitou 32 nábojov raže 9 mm Parabellum (ale odporúča sa napĺňať ho len 28-mi z dôvodu zasekávania sa) sa zasúva do šachty na ľavej strane púzdra záveru. Zásobník bol najmenej spoľahlivou časťou zbrane. Pri olejovaní zbrane museli mať vojaci na pamäti, že Sten musel byť pri streľbe suchý (bez nadbytočného oleja). Aby sa predišlo nebezpečnému zasekávaniu sa zbrane, odporúčalo sa vždy poriadne dotiahnuť hlaveň a zásobník nepoužívať ako rukoväť. Sten mal dva režimy streľby - automatickú a jednotlivými ranami. Prepínanie sa vykonáva pomocou posuvného prepínača, posunom buď doľava alebo doprava v závislosti od zvoleného režimu (pre automatickú streľbu A a pre jednotlivými nábojmi R). Na ochranu zbrane pred nečistotami pri prevozoch je v oblasti šachty zásobníka otočné puzdro, ktoré sa otáčalo spolu so zásobníkom. Po jeho pootočení o 90°, je komora zakrytá voči vonkajším vplyvom.

Napriek tomu STEN GUN bol často označovaný za primitívny samopal, ktorý vyzerá, ako by bol vyrobený v garáži na dvore, svojmu účelu však slúžil veľmi dobre. Vzhľadom k svojím rozmerom bol vhodný pre výsadkové jednotky. Vďaka zaradeniu do výzbroje našich jednotiek za druhej svetovej vojny dislokovaných vo Veľkej Británii bol v dostatočných počtoch dostupný i v povojnovom Československu. Taktiež sa zúčastnil atentátu na Heidricha, avšak samopal sa zasekol, a tak dielo musel vykonať granát.

 STEN Mk. II  
 Dĺžka  76 cm
 Váha  3,2 kg
 Zásobník  32 nábojov
 Kaliber  9x19 Luger

 

                                                              STEN Mk. IObrázok

                                                               STEN Mk. 2

 

Obrázok

Kanadský Mk. 2

 

Obrázok

STEN Mk. III

 

Obrázok

                                                                        STEN Mk. IV

 

Obrázok

STEN Mk. V

 

Obrázok  

STEN Mk. VIS

 

Obrázok

STEN Mk. IIS

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.