Choď na obsah Choď na menu
 


Samopal Lanchester

31. 7. 2008

V roku 1940 po evakuácii v Dunkirku RAF (Royal Air Force, kráľovské letectvo) potrebovala nejaké samopaly pre obranu letísk. Keďže hrozila invázia, nebol čas na vývoj nových domácich zbraní, a pristúpilo sa k výrobe nejakej kópie. Kopírovaná zbraň bola Nemecká MP-28. Nemala ich ale vo výzbroji iba RAF, ale aj Kráľovské námorníctvo.

Túto kópiu nazvali Lanchester po Georgovi Lanchesterovi z továrne Sterling Armament Company, kde sa zbraň vyrábala. V tej istej továrni sa povojne vyrábali veľmi známe samopaly Sterling.

Lanchester bola veľmi pevná a solídna zbraň, aj keď na samopal veľmi ťažká. Zbraň bola osadená ťažkou puškovou pažbou, veľká časť súčastí zbrane bola trieskovo obrábaná, výroba teda bola drahá. Na výrobu sa používala vysoko kvalitná legovaná oceľ, čo výrobu ešte viac predražovalo. Väčšina súčastí bola modrených, niektoré boli vo farbe bronzu, takže to bol veľmi pekný samopal. Takisto mal úchyt na bodák.

Zbraň bola zásobovaná z 32 alebo väčšieho 50 ranového zásobníku. Samopal sa vyrábal v 2 variantách, Lanchester Mk. I mal voliteľný režim streľby, a Lanchseter Mk. I* mohol strieľať iba dávkou.

Lanchester bol veľmi kvalitnou kópiou MP-28. Svedčí o tom aj to, že si ho námorníctvo neponechalo iba cez vojnu, ale bolo ich hrdým vlastníkom aj dlhé roky po nej. Posledné kusy opustili sklady Royal Navy až v 60. rokoch.

 Lanchester Mk. I  
 Dĺžka  851 mm
 Váha  4, 34 kg
 Zásobník  32/50 nábojov
 Kaliber  9x19 Luger

 

Obrázok 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.