Choď na obsah Choď na menu
 


Revolvery Webley

3. 8. 2008

Revolver Webley bol v rôznych modeloch štandardnou pobočnou zbraňou v Britskej armáde a armádach kolónií od roku 1887 až do roku 1963.

Webley je zlamovací revolver, ktorý sa zlamuje pozdĺž horizontálnej osi, tzn. valec sa pri zlamovaní posunie navrch, a hlaveň nadol. Sériové revolvery Webley boli komorované na silné náboje v kalibri .455 Webley, teda kaliber revolveru bol asi 11,5 mm. Niektoré modely boli komorované na náboj .38 S&W, a tieto revolvery sa stále ešte používajú v mnohých krajinách ako policajné zbrane.

Britská spoločnosť Webley & Scott vyrábala revolvery od konca 19. storočia až do konca 20. storočia. Prvé modely ako napr. armádny model Webley-Green 1897 a Webley-Pryse sa vyrábali od 70. rokov 19. storočia. Najznámejšie výrobky firmy sú iste armádne revolvery, ale firma vyrábala aj modely so skrátenou hlavňou, napr. Webley RIC a Webley Bulldog. Tieto revolvery boli projektované ako zbrane osobnej ochrany. V roku 1887 armáda hľadala revolver, ktorý by nahradil revolvery Enfield Mk. I a Mk. II, a spoločnosť Webley & Scott, ktorá bola známa výrobou kvalitných zbraní a predávala aj vojakom aj civilom svoje zbrane, predstavila komisii svoj model v kalibri .455 Webley. Armáda bola s revolverom veľmi spokojná, a 8. 11. 1887 bol revolver oficiálne prijatý do výzbroje pod originálnym názvom Pistol, Webley, Mk. I. Zmluva znela na 10 000 kusov revolverov. Revolver prešiel mnohými zmenami, ktoré vyústili až do medelu Webley Mk. VI, ktorý sa vyrábal od roku 1915 do roku 1923. Komerčné verzie revolverov Webley sa predávali na civilnom trhu, nikdy neboli oficiálne prijaté do výzbroje, ale dôstojníci si ich mohli kúpiť za vlastné peniaze.

V prvej svetovej vojne boli revolvery Webley, konkrétne Webley Mk. V a hlavne Mk. VI oficiálne pobočné zbrane v armáde. Mala ich vo výzbroji ako pechota, tak letci, námorníci, zákopníci, ženisti, delostrelci, guľoemtčíci, tankisti, jednoducho všetci. Revolvery Webley boli veľmi spoľahlivé, húževnaté a presné zbrane, ktoré znielsi aj hrubé zachádzanie. Pre model Mk. VI bolo vytvorené množstvo príslušenstva, vrátane pažby, bodáku a rýchlonabíjačov. V druhej svetovej vojne bol síce štandardným revolverom Enfield No. 2 v kalibri .38, ale veľa dôstojníkov nedala na zbrane Webley dopustiť, a Webley sa tak zúčastnil nielen 2. svetovej vojny, ale aj vojny v Kórei. Revolvery boli nahradené pištoľami Browning High Power až v roku 1963.

Revolvery Webley sa vyrábali v týchto variantách:

  • Mk. I - prvý model revolveru Webley, prijatý do výzbroje, zavedený 8. 11. 1887, revolver mal 10 cm hlaveň a črienky v tvare vtáčej hlavy.
  • Mk. II - Podobný modelu Mk. I, s upraveným úchopom, a ďalšími drobnými úpravami. Zavedený bol 21. 5. 1895.
  • Mk. III - Identický k Mk. III, mal vymenené niektoré súčiastky. Oficiálne zavedený 5. 10. 1897, ale nikdy sa nevyrábal vo veľkom množstve.
  • Mk. IV - vyrábal sa z oveľa kvalitnejšej ocele, a mal aj ďaľšie drobné úpravy. Zavedený bol 21. 7. 1899.
  • Mk. V - revolver so zväčšeným bubienkom o 3 mm, ktorý dovoľoval používanie nábojov s väčšou a silnejšou náplňou. Zavedený 9. 12. 1913 s 10 cm hlavňou, ale kusy vyrobené v roku 1915 mali 13 cm alebo 15 cm dlhú hlaveň.
  • Mk. VI - Podobný ako Mk. V, ale s upravenými črienkami, takými, aké mali skoršie modely. Revolver mal 15 cm hlaveň. Zavedený 24. 5. 1915.

Asi najznámejšia variatna je Webley Mk. IV v kalibri .38.

Na konci 1. svetovej vojny Britská armáda usúdila, že náboj .455 Webley je pre modernú armádu príliš veľký a silný, a hľadal sa nový náboj. Po početných tesoch a skúškach sa zistilo, že menší náboj .38 mal rovnakú zastavovaciu schopnosť ako veľký .455 Webley.  Revolver mal zmenšené rozmery, ktoré zodpovedali menšiemu náboju. Ako vzor si zobrali revolver z Enfieldu, ktorý sa veľmi podobal Webleyu Mk. IV. Cez vojnu Zbrojovka Enfield nestačila revolvery v kalibri .38 vyrábať, a revolvery Enfield ich dopĺňali. Spolu s Enfieldom tvoril štandardnú pobočnú zbraň Britskej armády. Revolverov Webley sa vyrobilo asi 125 000 kusov.

 Webley Mk. VI  
 Dĺžka  286 mm
 Váha  1,1 kg prázdny
 Zásobník 6 nábojov bubienok
 Kaliber  .455 Webley

Webley Mk. IV .38  
 Dĺžka  266 mm
 Váha  1,1 kg
 Zásobník 6 nábojov bubienok
 Kaliber  .38

 

                                                                  Webley Mk. I

Obrázok

Webley Mk. II

Obrázok

                                                                                    Webley Mk. III

 

Obrázok

                                                                                       Webley Mk. IV

 

Obrázok

Webley Mk. V

 

Obrázok

                                                                         Webley Mk. VI

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.