Choď na obsah Choď na menu
 


Revolver Enfield No. 2

3. 8. 2008

Po prvej svetovej vojne Britská vláda zistila, že náboj kalibru .38 (9, 65 mm) so strelou, ktorá vážila 13g je rovnako efektívna, ako náboj .455 (11,6 mm) Webley.  Na tento náboj firma Webley & Scott prerobila svoj revolver Webley Mk. IV. Armáda dala ale prednosť zavedeniu nového revolveru, ktorý sa vyrábal v zbrojovke v Enfielde. Revolver sa síce veľmi podobal modelu od firmy Webley & Scott, avšak mal viacero odlišností.

Revolver Enfield bol zavedený do zvýzbroje ako Revolver, No. 2 Mk. I. Bola to štandardná pobočná zbraň v Britskej armáde. Zavedený bol v roku 1932. V roku 1938 sa objavila varianta Mk. I*, ktorá bola iba dvojčinná, takže pre výstrel bolo treba stlačiť spúšť, revolver nemal žiadny kohút na napnutie mechanizmu. Tento systém mal jednu nevýhodu, a to veľmi veľký odpor spúšte. Jednočinné revolvery mali odpor spúšte nižší.  V roku 1942 sa začala vyrábať varianta Mk. I**, revolver upravený pre vojnovú masovú výrobu.

Malou kuriozitou je, že na vývoji revolveru Enfield sa podieľala aj firma Webley & Scott, a navrhol ho kapitán Boys, ten istý kapitán Boys, ktorý mal prsty aj v slávnej protitankovej puške Boys.

Revolvery Enfield No. 2 Mk. I* boli zavedené vo výzbroji tankistov, pretože kohúty klasických revolverov sa zvykli zachytávať v interiéri tanku, alebo o tankistický mundúr, ťažko sa tasili atď. Špekuluje sa ale že revolvery Mk. I* boli zavedené preto, že boli jednoduhšie a lacnejšie na výrobu. Tieto revolvery ale boli aspoň tak presné, ako akákoľvek samonabíjacia pištoľ z tej istej doby. 

Revolverov Enfield bolo vyrobených asi 270 000 kusov.

Enfield No. 2 Mk. I  
 Dĺžka  26 cm
 Váha  765 g prázdny
 Zásobník 6 nábojov bubienok
 Kaliber  .38

 

 

Obrázok

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.