Choď na obsah Choď na menu
 


Browning Hi-Power

4. 8. 2008

Browning Hi-Power je jednočinná samonabíjacia pištoľ kalibru 9 mm Luger. Vznikla z nápadov a ideí Johna M. Browninga, ktoré boli patentované v roku 1922. Neskôr si ich nechala patentovať aj Fabrique Nationale (FN) v Herstale v Belgicku. John Browning ale zomrel v roku 1926, ešte predtým, ako bol vytvorený prototyp do výroby. Detaily zbrane dotiahol, a prototyp vytvoril Belgický konštruktér Dieudonne Saive, ktorý pracoval vo firme FN.

Zbraň Hi-Power(veľká sila) bola pomenovaná po zásobníku, ktorý mal na tú dobu nevídanú kapacitu 13 nábojov + 1 náboj v komore. Dokopy teda 14 rán, dvakrát viac ako Colt M1911, a kkoro 2-krát viac ako napr. Luger, Tokarev alebo ostatné pištole tej doby s 8 ranovým zásobníkom. Zbraň sa tiež označuje skratkou "HP", alebo GP vo francúzsky hovoriacich krajinách, P-35, BAP... názvov je veľa.

Zbraň bola skonštruovaná ako odpoveď na potrebu Francúzskej armády, ktorá potrebovala novú pištoľ, ktorá mala byť kompaktná, mala mať kapacitu zásobníka najmenej 10 nábojov, poistku, mala byť robustná, mala mať jednoduchú rozborku aj zborku, a mala byť schopná na 50 metrov zabiť človeka.

FN poverila Johna Browninga, aby zbraň podľa týchto požiadaviek skonštruoval. Pôvodne chcel skonštuovať niečo na báze M1911, ale rozhodol sa pre úplne novú konštrukciu. Vytvoril 2 prototypy. Jeden fungujúci na princípe spätného rázu, a druhý fungujúci na inom princípe. Oba mali zásobník, ktorý mal veľkú kapacitu, a pritom nezhoršoval úchop zbrane, lebo veľký zásobník =v eľká rukoväť, a ani nebol príliš dlhý, bol dvojradový. Na ďalší vývoj bol určený typ s uzamknutím do vyhadzovacieho okienka, teda 2. typ. Ten dostal nový, 16 ranový zásobník, ale v roku 1931 dostala pištoľ nový, skrátený 13 ranový zásobník, a k tomu zahnutý chrbát rukoväte, ktorý zaisťoval príjemnejší úchop. V roku 1934 bola zbraň pripravená na výrobu, a v roku 1935 sa rozbehla výroba. V tom istom roku bola zavedená do výzbroje Belgickej armády ako Browning P-35.

Pôvodný vyhlasovateľ súťaže, Francúzsko, ale medzitým zaviedlo inú zbraň, SACM Mle 1935.

Browning HP 35 sa vyrábal v 2 verziách, "bežný" model mal pevné mieridlá, a "nastaviteľný" model, ktorý mal nastaviteľný cieľnik podobnej konštrukcie ako na puškách, a mal aj úchyt na pažbu. Z pištole tak bola rýchla a pohotová karabína na boj na krátke vzdialenosti. nastaviteľný cieľnik je dodnes možné na Hi-Power zohnať, ale pažba as prestala používať už cez 2. svetovú vojnu.

Táto zbraň patrila k zbraniam, ktoré boli za vojny používané intenzívne ako spojencami, tak aj Nemcami. U Nemcov mala zbraň označenie Pistole 640(b). Pištole HP sa pre spojencov vyrábali v Kanade, vo firme John Inglis and Company. Zbraň mali v obľube jednotky Commandos, SAS si ich držia pre spoľahlivosť, kompaktnosť a presnosť dodnes.

Zbraň je dodnes vo výzbroji armád Kanady, Belgicka, Británie, Indie, Austrálie, Argentíny, Luxemburgska, Venezuely, ďalej vo výzbroji Izraelskej polície a Singapurských špeciálnych jednotiek. Írska armáda ale začala v roku 2007 pištole Browning nahradzovať zbraňami Heckler und Koch USP.

Browning Hi Power  
 Dĺžka  200 mm
 Váha 0,9 kg prázdna
 Zásobník  13 nábojov
 Kaliber  9 mm Luger

 

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.