Choď na obsah Choď na menu
 


Ľahký guľomet Lewis

2. 8. 2008

Ľahký guľomet Lewis bol ľahký guľomet z prvej svetovej vojny navrhnutý Američanmi, ale viac používaný jednotkami Britského impéria. Prvýkrát bol použitý Balgickou armádou v prvom roku vojny, a používaný bol až do konca 2. svetovej vojny. Má nezameniteľný dizajn pre jeho chladiaci obal hlavne, a diskový zásobnik, ktorý sa umiestňoval navrch zbrane.

Guľomet bol navrhnutý plukovníkom Americkej armády Isaacom Newtonom Lewisom v roku 1911. Zbraň mala kadenciu približne 550 rán za minútu,  a vážila 12,7 kg, teda o polovicu menej ako ostatné guľomety tej doby, napr. guľomet Vickers.  Americká armáda spočiatku ľahký guľomet odmietala, a tak sa ho ochotne ujali Briti, hneď potom, ako sa zbraň zaviedla v kalibri .303 British do výzbroje Belgickej armády. . Zbraň bola zavedená do Britskej armády, pretože mohla byť obsluhovaná iba jedinm vojakom, ľahko sa prenášala, a mala veľkú palebnú silu. Taktiež bol veľmi lacný, jeho výroba stála 6-krát menej ako výroba guľometu Vickers. Vo výzbroji bola zbraň dosť široko zastúpená. Celý guľomet sa skladal iba so 62 častí. Používal sa aj ako protisietadlová zbraň, či už s chladiacim obalom hlavne, alebo bez neho. Bez obalu bola zbraň ešte ľahšia. Takto upravené guľomety boli používané ešte v rokoch 2. svetovej vojny.  Guľomety Lewis boli taktiež používané Britskou domobranou.

Zbraň používala 2 typy diskových zásobníkov, buď s kapacitou 47 alebo 97 nábojov. 97 nábojový zásobník sa používal iba ak sa zbraň používala montovaná na lietadlách, na pechotné používanie bol totiž príliš ťažký. Zbraň to bola pomerne spoľahlivá, a oveľa obľúbenejšia ako jeho Francúzsky guľomet Chauchat, ktorý bol tiež zavedený. Chauchat bol jednoducho katastrofa. Keď sa Nemci poprvýkrát stretli s guľometmi Lewis nasadenými v Balgickej armáde, dostal guľomet prezývku "Belgický hrkajúci had".

V 2. svetovej vojne bol síce skoro úplne vytlačený u pechoty guľometom BREN, ale stále sa miestami u pachoty používal. Intenzívnejšie sa ale používal na lodiach Britského námorníctva. Tiež sa používal u letectva. Najintenzívnejšie použitie guľometu bolo u domobrany.

Guľomet používali v prvých rokoch vojny aj pôvodní majiteľia, Američania. Námorníctvo ich používalo na prieskumných plavidlách, na pancierovaných rýchlych člnoch, ponorkách, a vyloďovacích plavidlách. Filipínska armáda a 4. regiment námornej pechoty ich používali aj v boli o filipíny  v roku 1941.

Guľomet Lewis  
 Dĺžka  965 mm
 Váha  12,7 kg
 Zásobník  47/97 nábojov
 Kaliber  .303 British (7,7x56R),  .30 06 Springfield

 

Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.