Choď na obsah Choď na menu
 


Ľahký guľomet BREN

2. 8. 2008

BREN (BRno-ENfield) bola séria Britských ľahkých guľometov, vytvorených v Británii v 30. rokoch, a používaných v rôznych úlohách až do roku 1991. Jeho najznámejšia úloha bola štandarný ľahký guľomet Britskej armády v 2. svetovej vojne, ale používal sa aj v Kórei, vo vojne o Falklandy, a aj vo Vojne v zálive.

BREN bola modifikovaná verzia nášho, Československého guľometu ZB vz. 26, ktorý Britská armáda testovala  behom konkurzu na nový ľahký guľomet v 30. rokoch. BREN dostal nový, zahnutý zásobník, novú rýchlovýmennú hlaveň a kónický tlmič výšľahu plameňa. V 50. rokoch boli BRENy prekalibrované na náboj 7,62x51 NATO, v tomto kalibri bojovali ešte vo VOjne v zálive. Štandardne sa guľomety osadzovali dvojnožkou, ale mohli byť osadené aj trojnožkou, alebo jednonožkou.

BRENy sa dodnes vyrábajú v Indii ako "guľomet 7,62 mm 1B".

História BRENu sa začala písať v roku 1935, keď Československý ľahký guľomet ZB-26 vyhral súťaž o nový ľahký guľomet pre Britskú armádu. Zbrojovka Brno, kde sa guľomety vyrábali, predala linenciu na ich výrobu zbrojovke v Enfielde. Tu guľomet prekalibrovali na náboj .303 British, guľomet dostal nový zahnutý zásobník oproti 20 ranovému, používanému v Československej predlohe, taktiež bol osadený novou hlavňou bez rebrovania, a s upraveným tlmičom výšľahu plameňa. Takto upravené guľomety boli síce o málo ťažšie ako Československá predloha, ale stále boli oveľa ľahšie, a aj spoľahlivejšie ako pásové guľomety Vickers.

BREN bol navrhnutý ako lacný ale účinný a spoľahlivý ľahký guľomet, ale ako sa  v Afrike ukázalo, guľomet síce bol veľmi spoľahlivý, ale iba ak bol držaný mimo dosahu púštneho piesku, ktorý sa dostal všade. To však bolo skoro nemožné. Zásobník guľometu, aj keď mal kapacitu 30 nábojov, sa plnil len 28 alebo 29 nábojmi, aby sa predišlo zádržkám a problémom s podávaním. Pre guľomet boli vyrábané aj 100 ranové zásobníky, ktoré sa používali keď bol guľomet v protilietadlovej úprave.

Obsluhu guľometu tvorili dvaja vojaci, strelec, ktorý strieľal z guľometu a nosil ho, a nabíjač, ktorý guľomet prebíjal, menil prehriate hlavne, a nosil náhradnú muníciu.  Ako vojna pokračovala, musel si vystačiť na obe funkcie iba jeden vojak.

Efektívny dostrel guľometu bol okolo 550 metrov, ak sa strieľalo v ľahu a s dvojnožkou. Guľomet bol tak presný, že armáda požadovala zväčšenie vôlí a zhoršenie presnosti, lebo guľomet mal aj na veľkú vzdialenosť veľmi malý rozptyl. Tejto požiadavke výrobca vyhovel. Spoľahlivosť guľometu to ale nijako neovplyvnilo.

Zbraň bola ale na ľahký guľomet dosť ťažká. Na dlhých pochodoch sa prenášal rozložený, a na mieste sa skladal. V Barme dokonca bol jeden BREN obsluhovaný až 8 vojakmi. Jeden strelec, jeden nabíjač/nosič okamžite použiteľnej munície, a ostatní guľomet prenášali rozložený, a nosili ďalšiu muníciu.

Veľmi cenená bola ale palebná podpora, ktorú BREN dokázal poskytnúť, veľmi cenená a tak sa BREN stále viac vyrábal. Dokonca v jednom období výroby pripadal na 4 vojakov armády jeden guľomet BREN. Z BRENu sa odporúčalo strieľal vľahu, ale dalo sa strieľať aj v behu. Každý vojak jednotky, ktorá bola guľometmi vyzbrojená, nosil 2 plné zásobníky do guľometu.

BRENy sa používali aj montované na vozidlách, hlavne na univerzálnych prepravníkoch, ktoré sa nazývali po guľomete BREN carriery, ale aj na tankoch ako protilietadlové guľomety, a v niekoľkých vozidlách aj ako spriahnuté s kanónom.

BREN bol veľmi obľúbený, cenený bol hlavne pre jeho húženvatosť, a vlastnosti v boji. Kvalita materiálu taktiež bola veľmi dobrá, takže zádržky sa vyskytovali iba vzácne. Býva hodnotený ako najlepší ľaký guľomet, aký bol kedy vyrobený, aj keď toto prvenstvo zatiaľ vlastní jeho vzor, ZB vz. 26.

Keď Britská armáda prešla na nový náboj 7,6 x51 mm NATO, na BRENoch jednoducho vymenili hlaveň a zásobník, a takto guľomet slúžil až do Vojny  zálive. Takto upravené guľomety sa ľahko dajú rozpoznať kvôli ich rovnejšiemu zásobníku. Mohli sa v ňom používať aj zásobníky pušky FN FAL/L1A1. 

Zbraň sa vyrábala v niekoľkých variantách:

Mark 1 - táto varianta sa vyrábala od roku 1937. Mala cieľnik nastaviteľný bibienkom, opierku navrchu pažby, aby pažba nekĺzala pri strelbe, pištoľovú rukoväť pod pažbou, teleskopickú dvojnožku.

Mark 2 - Od roku 1941. Je to zjednodušená varianta Mark 1. Mala zjednodušený cieľnik, na pažbe nebola ani opierka, ani pištoľová rukoväť, dvojnožka bola pevná, nevýsuvná.

Mark 3 - Od roku 1944. Bola to skrátená verzia BRENu Mk. 1 pre použitie v džungliach a pre výsadkárov.

Mark 4 - To isté ako Mark. 3 ale ako vzor mala Mk. 2.

L4 - Od roku 1958. je to BREN v kalibri 7,62 x 51mm NATO.

 

 BREN Mk. IV  
 Dĺžka  1, 156 m
 Váha  10, 35 kg
 Zásobník  30/100 nábojov
 Kaliber  .303 British

 

                                                                        BREN Mk. I

Obrázok

BREN Mk. II

 

Obrázok

                                                                         BREN Mk. III

 

Obrázok

L4A4

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.